اصطلاحات رایج دوربینهای مدار بسته


A/D

مبدل تصاویر آنالوگ به تصاویر دیجیتال

Acoustic Lens

عدسی صوتی ست كه امواج را در مسیر دلخواه هدایت می كند .

Auto Iris

مكانیسمی است كه دریچه دیافراگم را با فیدبكی كه از دوربین می گیرد متناسب با نور موجود توسط موتور به صورت خودكار تنظیم می نماید . به عبارت ساده تر تنظیم خودكار دریچه دیافراگم

Auto track

قابلیت تعقیب جسم متحرك به طور خودكار

CCD

مخفف واژه Charge Copled Device و نوعی سنسور می باشد . چیپ ست CCD نورهای دریافتی را به علائم الكتریكی تبدیل می كند . درواقع

 یك مبدل نور الكتریكی است .

CCTV

(Close Circut Television) : رزولوشن بالاتر به معنی جزئیات بیشتر تصویر است . و در هنگام بزرگ نمودن تصویر باعث می شود كمتر از

 كیفیت اصلی خارج شود .

CIF

در بسیاری از كاربردهای آنالوگ فقط یك چهارم از حداكثر اندازه تصویر استفاده می شود .تا امكان مشاهده همزمان 4 تصویر فراهم آید .این

 مقدار یك چهارم تصویر را اصطلاحا" CIF گویند .

CMOS

سنسورهای CMOS تمامی دوربین های دجیتال عكاسی جدید و دوربین های گوشی موبایل دارای سنسورهای تصویری CMOS هستند در

 چیپ ست CMOS  تك تك پیكسل ها پردازش می شوند .

Contrast

میزان اختلاف بین تاریك ترین و روشن ترین سطوح یك تصویر

Contrast range

نسبت میزان درخشندگی سفید ترین با سیاه ترین قسمتهای یك تصویر

CRT

مخفف elbuT-yaR-edohtaC می باشد و عبارت از یك لامپ الكترونیكی ست كه در آن الكترونهای ساطع شده به وسیله یك كاتدگرم روی سطح كوچكی از پرده فلورانس كانونی می شوند .كه می توانند روی پرده تصویر را به وجود آورند .TRC ها نمایشگرهای مسطح می باشند .بدون اشغال كمترین فضا و با هزینه هایی به مراتب كمتر از دیگر نمایشگرها،تصاویری با كیفیت مطلوب به وجود می آورند .

D/A

دیجیتال به آنالوگ

DAY & NIGHT

قابلیت دید در شب و روز .اینگونه لنزها قادر هستند با نور LUX50.0 و حتی در تاریكی مطلق نیز با سوئیچ با وضعیت سیاه و سفید به كار خود ادامه دهند

Day & night (D/N)

كیفیت تصویر این قبیل دوربین ها در هنگام شب به شفافیت روز نمی باشند .

منظور از عدم شفافیت،فوكوس نبودن تصویر است كه ناشی از تغییر فاصله كانونی به دلیل استفاده از طوتل موجهای مادون قرمز برای دید در شب می باشد .

DHC

نوعی تكنولوژی تصویربرداری است كه در دوربین هایی كه جهت عكس برداری از پلاك خودرو استفاده میشود بكارمی رود .

DNR

مخفف Digital noise reduction

Dome

دوربین سقفی

Dsp

Digital Sensor Prosseson

Duplex

دو طرفه

DVR

سیستم ضبط دیجیتالی تصویر قادر است تصویر چندین دوربین مختلف را بر روی یك مانیتور نمایش داده و در صورت نیاز بر روی حافظه خود ضبط گرداند. DVR ها  از نظر فن آوری تولید و کارکرد به دو دسته  PC BASE  DVR  و  STANDALONE  DVR تقسیم می شوند

DVR PC BASE

كارت های DVR هستند كه جهت ضبط تصاویر دیجیتال(با فشرده سازی سخت افزاری) به روی كامپیوتر نصب می گردنند . و از توان پردازنده رایانه و دیگر قطعات جهت عملکرد خود استفاده می کنند

DVR STANDALONE

این دستگاهها  سیستم هایی مستقل هستند که نیازی به رایانه ندارند و در داخل این سیستم ها تمامی سخت افزار مورد نیاز تعبیه گشته و فقط كافی است تا دوربین ها و مانیتور مربوطه به آن متصل گردند .

Eis

مخفف  rezilbatS egamI cinortcelE  اثرات لرزشی ناشی از باد و یا حركت ترافیك را خنثی می كند .

Ex-View

تكنولوژی ای است كه منجر به بالارفتن حساسیت DCC تا دو برابر برای نور مرئی و چهار برابر نور مادون قرمز می گردد و میزان لوكس آن دو برابر بهتر از DCCهای نور DAH repuS سونی می باشد .

Fixed focal

لنز با فاصله كانونی ثابت

Fixed lens

به لنزهای ثابت اطلاق می گردد .

Focusing

فرایند كنترل میزان همگرایی و واگرایی پرتوهای الكترونیكی جهت بدست آوردن تصویر دلخواه به عبارتی عمل حركت عدسی نوری به سمت جلو یا عقب جهت بدست آوردن تصویر صاف از سوژه

Frame

فیلم از عكس های ثابتی به نام فریم شكل می گیرد .این عكسها به صورت پی در پی نمایش داده می شوند و تصویر متحرك را شكل می دهد .

Full Duplex

دو طرفه همزمان

Half Duplex

ارتباط یك طرفه

In door

فضا های مسقف و سر پوشیده

Interface

بردهای واسطه

IP

مخفف dcotorP tenretnI معمول ترین استاندارد انتقال اطلاعات در دنیاست .

Ip Camera

دوربین اینترنتی و اصطلاحا" به دوربین های تحت شبكه اطلاق می شود .

IP067

درجه حفاظتت محیط های بیرونی با P Iمشخص

IR

مخفف  Infra redبه معنی فراتر از قرمز است و منظور آن مادون قرمز می باشد .

IR

LED های IR گرچه تاعث دید در شب می گردند،اما از آنجا كه به صورت یك پرده بر روی CCD قرار می گیرند،خود باعث افت كیفیت تصویر در

 حالت سیاه و سفید می گردند .

LCD

مخفف Liquid Crystal Display می باشد .و عبارت است از یك نمایشگر مسطح كه از تعدادی پیكسل های رنگی در جلوی یك منبع نور و یا یك

 عنصر بازتابنده قرار گرفته اند،تشكیل یافته اند .

Lcd

در این نوع نمایشگرها یك ماده رسانای شفاف روى یك سطح صاف شیشه اى قرار مى گیرد و سپس یك لایه ارگانیك روى آن را مى پوشاند. پس از آن باز لایه رسانا دیگری روى این دو لایه قرار مى گیرد. اكنون با برقرار كردن جریان الكتریكى میان این دو لایه رسانا، میدان الكتریكى به وجود مى آید و لایه ارگانیك در اثر آن نورانى مى شود.

بزرگترین اشكال نمایشگرهاى Lcd عمر كوتاه آنها است (حدود شش هزار ساعت). این در حالى است كه عمر نمایشگرهاى معمولى به سى هزار ساعت مى رسد.

LED

دیودهای نورانی هستند كه از خود نور مادون قرمز ساطع می كنند .

Lens

مهمترین عامل دریافت تصویر ، شفافیت ، میدان دید ، بزرگنمایی و ... می باشند و از عدسی ها تشكیل شده اند كه در داخل یك بسته پلاستیكی استوانه ای جهت انتقال نور منعكس شده اشیاء مقابل به روی DCC جای گرفته اند .

Loop

اتصال بسته

Loos

افت ولتاژ

LUX

واحد شدت روشنایی در سیستم بین المللی است . و برابر با یك لومن بر متر مربع است .

Manoal zoom

به تنظیم دستی لنز اطلاق می گردد- لنزهای چند برابر دستی

Manually

تنظیم دستی

Mic

Microphone مبدلی است كه امواج صوتی را به سیگنال های الكتریكی تبدیل می كند .

Microphone Mixer

مخلوط كننده ای كه دو یا چند سیگنال خروجی میكروفن را به ورودی یك تقویت كننده صوتی اعمال میكند .

MONITOR

علیرغم منسوخ شدن استفاده از این دستگاه ها اطلاعات آنها نیز ارائه می گردد ، توجه به این نکته ضروری است که این سیستمها بدلیل ماهیت آنالوگ خود و عدم امکان ضبط و آرشیو تصاویر فاقد صرفه اقتصادی و توجیه فنی می باشند .

Motorize zoom

لنزهای چند برابر كننده موتور دار

MPEG-H

یكی از فرمت های فشرده سازی .از دیگر فرمت ها می توان 2GEPM-GEPJ-M

MULTIPLEXER

این سیستم در رنج های 9 و 16 كاناله ساخته می شود و قادر است تصاویر 9 یا 16 دوربین مختلف را بر روی یك تلویزیون بطور همزمان نمایش دهد .

NTSC

سیستم برخی از كشورها مثل ژاپن و آمریكا می باشد كه در استاندارد CSTN از رزولوشن LVT084 كه 03 فریم تصویر بر ثانیه است ، استفاده می شود .

OPTIC

چشمی (وابسته به چشم )

OSD

تنظیمات اعمالی بر روی تصویر

Out door

فضاهای غیر مسقف و روباز

PAL

استاندارد ایران می باشد . در استاندارد LAP رزولوشن بالایی وجود دارد و خطوط افقی LVT 675 است . در حالیكه تعداد تصاویری كه بدست می دهد 52 فریم در ثانیه است .

Pan

حركت افقی عمودی دوربین

panomorph lens

دو مشخصه اینگونه لنزها زاویه دید 081 درجه و وضوح تصویر بالای آنهاست

Per alarm buffering

این قابلیت همواره چند ثانیه تصاویر را در حافظه داخلی خود ذخیره می كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را برای سرورها ارسال نمایند .ویا برای آدرس های تعیین شده ارسال كنند .

Pinhole lens

لنزهای مینیاتوری دوربین های كوچك ویا پین هول

PIR

چشم های الكتونیك-نورهای مادون قرمز

Pixel

كوچكترین واحد تصویری كه به اندازه یك نقطه بر روی DCC كه وظیفه تبدیل یك بخش از تصویر به سیگنال الكتریكی را دارد ، پیكسل و یا فوتوسایت نام دارد .

POE

Power over Ethernet این تكنولوژی جریان لازم برق را برای دستگاههای تحت شبكه منتقل می نماید .

Postalarm bufering

این قابلیت همواره چند ثانیه تصاویر را در حافظه داخلی خود ذخیره می كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را برای سرورها ارسال نمایند و یا برای آدرس های تعیین شده ارسال كنند .

QUAD

سیستم بعدی كواد می باشد كه قادر است تصویر چهار دوربین مختلف را بطور همزمان بر روی تلویزیون نمایش دهد البته كواد های هشت كاناله نیز وجود دارند كه می توانند تصاویر هشت دستگاه دوربین را بر روی تلویزیون به صورت دو صفحه چهارتایی كه با فاصله زمانی قابل تنظیم بصورت پشت سر هم می آیند نمایش دهند .

Realtime

طبیعی،زنده

Redution

وضوح تصویری حداكثر رزولوشن یك تصویر آنالوگ 4% مگاپیكسل است .

Resolutin

وضوح تصویر-كیفیت بیشتر تصویر باعث افزایش جزئیات موجود در تصویر می گردد .حداكثر رزولوشن دوربین های آنالوگ برابر 4/0 مگا پیكسل هستند .واین امر به دلیل محدودیت تعداد خطوط در استانداردهای PAL و NTSC می باشد .

RXD

Recive یعنی دریافت

SSNR

سیستم حذف نویزهای ناخواسته از تصویر

Super HAD

مخفف واژهHole accumulotion diod   فناوری كه بر روی هر پیكسل یك لنز قرارداده شده تا نور بیشتری را بر روی پیكسل انتقال دهد .

SV III

مخفف Super vision III می باشد .و به مفهوم ما فوق بینایی نیز تلقی می شود .در سری دوربین های SV III پردازش تصویر به صورت دیجیتال صورت می گیرد و وضوح تصویر فوق العاده ای دارند .به طور كلی در SVIIIها همه تمهیدات مربوط به یك دوربین ایده آل اندیشیده شده است .

SWITCH

سوئیچر ساده ترین نوع مانیتور كردن تصویر چند دوربین مختلف می باشد . بدین صورت كه چند دوربین به آن وصل شده و خروجی آن به تلویزیون متصل می گردد و می تواند تصاویر این دوربین ها را با یك زمان قابل تنظیم بر روی تلویزیون به شما نشان دهد . و اپراتور می تواند در صورت نیاز تصویر مورد نظر را ثابت كرده و یا غیر فعال گرداند .

Tilt

زاویه محور آنتن نسبت به خط افقی

Time laps

: ویدئو تایم لپس سیستم آنالوگ ضبط تصاویر دوربین برای زمانهای طولانی بر روی نوار ویدئو استفاده می‏شود. در نوعی از این دستگاه می توان گزیده‏ای از تصاویر را تا مدت 960 ساعت نیز ضبط نمود و انتخاب ‏تصاویر به صورت خودکار و توسط خود سیستم می‏باشد.

Time laps

: ویدئو تایم لپس سیستم آنالوگ ضبط تصاویر دوربین برای زمانهای طولانی بر روی نوار ویدئو استفاده می‏شود. در نوعی از این دستگاه می توان گزیده‏ای از تصاویر را تا مدت 960 ساعت نیز ضبط نمود و انتخاب ‏تصاویر به صورت خودکار و توسط خود سیستم می‏باشد.

TV.Line

TV.LINE در اصطلاح همان خطوط عمودی می باشد که در صفحه مانیتور دیدده می شود .  هر چقدر تعداد خطوط بیشتر باشد وضوح تصویر بیشتر است .

Two way

نوعی ویژگی برای دوربین های تحت شبكه .كه علاوه بر میكروفن امكان دریافت صوت به صورت همزمان را دارند .چنین سیستمی دارای یك خروجی صوت می باشندو برای كاربردهای ویدئو كنفرانس یا پیجینگ مناسبند .

TXD

Transmiter یعنی ارسال

Ups

Un Interaption Power Supply برق اضطراری

VARI-FOCAL

لنزهایی با فاصله كانونی متغیر

Vari-zoom

لنزهای زوم متغیر

WDR

مخفف   Wide Dynamic Range

مشکلی که عمدتا در استفاده از دوربین ها در محل های سرپوشیده، پیش می آید، به اصطلاح ضد نور شدن تصویر می باشد . در دنیای واقعی بازه نور طبیعی بین 001/0(تاریکی محض) تا ۱۰۰۰۰۰ LUX (هوای آفتابی) میباشد . در مقابل بازه نور محیط داخل بین 10 تا چند صد LUX بیشتر نیست.

Viewing Angle

زاویه دید

VMD

مخففvideo motion detection  تشخیص حركت توسط تصاویر ویدئویی.

Zoom

بزرگ نمودن بخش مشخصی از تصویر